Jak obecność lecytyny wpływa na żywność?

Dodatki do żywności to bardzo liczna grupa wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju żywności. Nadają one produktom określone właściwości, dzięki czemu łatwiej je się przechowuje. Jednym z takich dodatków są różnego rodzaju lecytyny. Za co one odpowiadają?

Jaką substancją jest lecytyna?

Lecytyny to mieszaniny związków lipidowych. Jedną z części składowych są fosfolipidy, czyli związki kwasów tłuszczowych, choliny i glicerolu. Oprócz nich występują też glikolipidy, węglowodany i woda. Lecytyna to substancją, którą nasz organizm czerpie właśnie z pożywienia. Bogatymi źródłami jest bez wątpienia soja, rzepak, wątroba, żółtka jaj i pieczywa pełnoziarniste. Dla osób borykających się z niedoborem lecytyny są przygotowane także specjalne preparaty dostępne bez recepty. Nie powinniśmy bowiem lekceważyć tego rodzaju dolegliwości. Lecytyna wspiera bowiem procesy myślowe, co przekłada się na efektywność nauki. Dlatego też substancję tę poleca się osobom pracującym umysłowo, a także studentom i seniorom. Regularne przyjmowanie lecytyny przez trzy do czterech miesięcy pozwoli skutecznie usprawnić pracę naszego umysłu. Jednak to nie wszystko. Lecytyna pozwala także obniżyć poziom złego cholesterolu LDL. Ułatwia bowiem jego transport i przyspiesza wydalanie z organizmu. Lecytyna ogranicza także niekorzystne działanie alkoholu, stabilizując pracę błon komórkowych wątroby. Redukcji ulega także szkodliwe otłuszczenie. Dzięki temu ten niezwykle ważny narząd będzie działał prawidłowo. Lecytyny są więc nam bardzo potrzebne i lepiej będzie, jeśli nie będziemy o nich zapominać.

Gdzie wykorzystuje się lecytyny?

Lecytyna jest powszechnie używana podczas produkcji żywności. Wprowadza ogromne oszczędności, gdyż poprawia jakość i trwałość wyrobów. Dlatego dodaje się ją do pieczywa, wyrobów cukierniczych, czekolady, makaronów i majonezu. Lecytyny tą określa się symbolem E322. W tym miejscu dowiesz się więcej na ten temat http://oqema.pl/. Stosowanie lecytyny poprawia konsystencję ciasta. Dzięki niej chleb ma miękką skórkę, a plasterki sera nie sklejają się. Jeśli lecytynę dodamy do pączków, to odniesiemy wrażenie, że są one mniej tłuste. Jak widać, sposobów ich użycia jest bardzo wiele. Co ciekawsze, by osiągnąć zamierzony efekt wystarczy zaledwie odrobina lecytyny. To kolejna zaleta stosowania tej substancji.

Jakie lecytyny są stosowane?

Najczęściej stosuje się lecytynę sojową. Nie oznacza to jednak, że to jedyny jej rodzaj. Chętnie korzysta się także z lecytyny rzepakowej czy słonecznikowej. Czym one się różnią? Na pewno warto zwrócić uwagę na poziom kwasów tłuszczowych. Jest ona zależna od rośliny, z której uzyskuje się lecytynę. Soja i słonecznik są bogate w kwasy omega-6. Dla naszego organizmu korzystniejsze są natomiast kwasy omega-3 zawarte w rzepaku. Pamiętajmy jednak, by nie przekraczać dozwolonej dawki dziennej. W ciągu doby potrzebujemy bowiem zaledwie 2,5g tej substancji. Warto więc zwracać uwagę na to, które spożywane przez nas produkty zawierają lecytyny. Dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować jej ilość w naszym organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here