Przekąska lub główne danie

Jest wiele potraw, które smakują dorosłym i dzieciom. Do nich zaliczyć z pewnością można naleśniki. To idealne danie na obiad, jak i na podwieczorek i można je bardzo szybko zrobić, co jest jego dużą zaletą. Naleśniki są bardzo smaczne, a to, że można je przygotować z przeróżnym nadzieniem sprawia, że każdemu smakują.
Jak zrobić naleśniki?
Przygotowanie masy na naleśniki, jest bardzo proste. Wystarczy do wysokiego naczynia wlać mleko, taką samą ilość wody, dodać mąkę pszenną i cukier waniliowy. Nie zaszkodzi też dodanie odrobiny proszku do pieczenia albo sody oczyszczonej. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, można to zrobić mikserem, tak by powstała gładka, lejąca się masa. Następnie na patelnię posmarowaną olejem, kielnią rozlewa się porcję na jeden naleśnik, tak by cała patelnia była zakryta. Należy pamiętać o tym, że naleśniki smaży się na specjalnie do tego przeznaczonej patelni. Jest ona dosyć mała i bardzo płaska, powinna też mieć nieprzywierające dno. Naleśnik smaży się kilka minut z jednej i z drugiej strony, trzeba pilnować by się nie przypalił.
Nadzienie do naleśników
Naleśniki można podawać na słodko lub wytrwanie. Jeśli chodzi o naleśniki na słodko, to najczęściej do środka wkłada się dżem, powidła, nutellę, masło orzechowe itp. Na górę można dać bitą śmietanę albo polewę w dowolnym smaku, jak i cukier puder. Szczególnie dzieci uwielbiają taką formę podania naleśników. Jeśli zaś chodzi o naleśniki wytrawne, to nadzieniem może być wcześniej usmażone mięso mielone, mięso z kurczaka pocięte w kawałeczki, szpinak, grzyby, szynka z serem żółtym lub pleśniowym i wiele innych produktów. Można dać do środka wszystko co się lubi, pod warunkiem, że będzie to miało odpowiednią konsystencję.
Gotowe naleśniki zwija się w rulon lub w kopertę i już można zacząć je konsumować. Jest to danie, które jest tanie, szybko się je przygotowuje i równie szybko znika ono z talerza, tak wszystkim smakuje. Do naleśników wytrawnych, można też na górę dodać trochę sosu czosnkowego, pomidorowego lub mięsnego.

http://www.stazmalzenski.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMoc snapów
Następny artykułGlut z siemienia lnianego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here