Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Przez wiele lat osoby z astygmatyzmem najczęściej korygowały tę wadę okularami. Postęp technologiczny sprawił jednak, że obecnie dostępne są na rynku soczewki dla astygmatyków, które gwarantują wygodę użytkowania i pełen komfort widzenia. Jak rozpoznać astygmatyzm i jakie soczewki należy dobrać odpowiednio do korygowania tej wady wzroku?

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Astygmatyzm, nazywany także niezbornością, jest jedną z trzech najczęściej występujących wad wzroku na świecie. Najczęściej występuje w połączeniu z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością, co przez lata powodowało problemy, jeśli chodzi o dobranie odpowiednich soczewek kontaktowych. Astygmatyzm (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm) jest efektem nieregularnego kształtu oka, kiedy jego powierzchnia lub znajdująca się za nią soczewka nie ma kulistego kształtu, a jest wydłużony i przypominający nieco piłkę do rugby. Wpadające do oka światło ulega w efekcie takiej budowy rozproszeniu i nie skupia się prawidłowo na siatkówce, co daje rozmazane, niewyraźne postrzeganie otoczenia. Można więc podejrzewać występowanie astygmatyzmu, jeśli problematyczne staje się ostre widzenie, zwłaszcza przedmiotów znajdujących się w oddali, a także wykonywanie czynności wymagających skupienia wzroku na drobnych detalach, przy czytaniu czy szyciu. Osoby z tą wadą wzroku mogą również często mrużyć oczy, odczuwać zmęczenie lub bóle głowy. W przypadku doświadczania któregokolwiek z tych objawów, warto skonsultować się z okulistą, który najczęściej wykonuje badanie oftalmometrem Javala mierzącym oś oka i stopień niezborności.

Jakie soczewki należy dobrać do korygowania astygmatyzmu?

Soczewki kontaktowe toryczne pozwalają skorygować odpowiednio niezborność. Nie są one wycinkiem kuli, tylko figury geometrycznej nazwanej torusem. Pozwalają więc na różne załamywanie się promieni światła, zarówno w przekroju pionowym, jak i poziomym, dopasowując się idealnie do indywidualnych uwarunkowań.

Soczewki toryczne miękkie marki Acuvue pozwalają na skorygowanie wady wzroku tego typu wynikającej z nieprawidłowej krzywizny rogówki lub soczewki oka, czyli tzw. astygmatyzmu regularnego, rogówkowego i soczewkowego. Dostępne są jako soczewki jednodniowe lub dwutygodniowe.

Jedynie w przypadku astygmatyzmu nieregularnego, wynikającego z uszkodzeń mechanicznych, chorób oka lub po przeszczepie rogówki, konieczne jest używanie twardych soczewek kontaktowych, które utrzymują się w jednym miejscu. Specjalistyczne soczewki kontaktowe powstają w takich wypadkach na indywidualne zamówienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here