Marzec to jeden z tych miesięcy z początku roku kiedy zaczynają się problemy wielu alergików. To czas kiedy pylenie rozpoczyna wiele roślin i drzew. Wśród nich przede wszystkim wymienić można olchę. Ale to nie jedyna pyląca roślina w tym okresie.

Marzec to pierwszy wiosenny miesiąc. Oznacza to początek pylenia roślin. Wśród nich wymienić można m.in. leszczynę. Pojawienie się żółtych kwiatostanów na leszczynie zwykle zwiastuje nadchodzącą wiosnę. Najczęstsze alergiczne objawy pylenia leszczyny to katar oraz pieczenie oczu. Pylenie leszczyny jest dla alergików dość uciążliwe. Przede wszystkim dlatego, że jest to drzewo pospolite, spotykane w wielu lasach, ale i miejskich parkach.

Kolejnym drzewem, które rozpoczyna okres pylenia w marcu jest olcha. Olcha zwykle pylić zaczyna dość gwałtownie, dlatego objawy pojawiają się u osób uczulonych nagle. Do tego trzeba dodać, że stężenie pyłków olchy jest największe właśnie na samym początku pylenia. Głównymi objawami pylenia olchy są łzawienie, zaczerwienienie spojówek, niedrożność nosa oraz kichanie. Pylenie olchy rozpoczyna się już w styczniu jednak jego kulminacyjny moment przypada na połowę marca.

Jeśli szuka się odpowiedzi na pytanie co pyli w marcu to nie można zapomnieć także o cisie. Cis rozpoczyna pylenie w drugiej połowie miesiąca. Trzeba wiedzieć, że pyłki cisu zawierają alkaloid, czyli substancję toksyczną, która podrażnia gardło oraz błony śluzowe nosa.

Rośliną, której czas pylenia także przypada na marzec to topola. Jednak pyłki topoli nie stanowią największego problemu. Topola bowiem uczula dość rzadko. Warto wspomnieć jeszcze o wierzbie. Pyłki wierzy także, jak i topola, nie uczulają często. Jednak osoby, które są na nią uczulone na pewno muszą unikać gałązek bazi czy miodu, ponieważ te często zwiera właśnie pyłki wierzby. Dużym problemem dla alergików jest z pewnością fakt, iż bardzo duża ilość wierz rośnie w miejskich parkach. Dlatego kontakt z nimi ma się niemal codziennie. Tym bardziej, że pyłki przenoszone są po prostu przez wiatr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here