Ile wynosi urlop macierzyński w 2019 roku?

Urlop macierzyński w 2019 roku nie zmienia się względem przepisów z roku poprzedniego. Jest to obowiązkowy urlop, który należy się każdej matce po urodzeniu dziecka. Warto jednak wiedzieć, ile wynosi urlop macierzyński i jak długo młoda mama może pozostać z maluszkiem w domu.

Wymiar urlopu macierzyńskiego
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku urodzenia jednego dziecka, wymiar urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni. W przypadku urodzenia bliźniaków wymiar urlopu macierzyńskiego wzrasta do 31 tygodni, a przy trojaczkach wynosi 33 tygodnie. Przepisy przewidują również urlop macierzyński w wymiarze 35 tygodni dla matki, która rodzi czworo dzieci oraz 37 tygodni dla matek, które przy porodzie urodziły co najmniej piątkę pociech. Po upływie wymiaru podstawowego urlopu macierzyńskiego, można skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który wynosi 6 tygodni lub w przypadku ciąż mnogich – 8 tygodni. Dopiero po upływie podstawowego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego, młoda mama ma prawo do urlopu rodzicielskiego – łączny wymiar okresu urlopowego wynosi wtedy 52 tygodnie. Warto dodać, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego musi zostać wykorzystane przez matkę, jednak resztę może ona przekazać ojcu dziecka, podobnie jak urlop macierzyński dodatkowy. Z reguły jednak decyduje się na to niewielka ilość rodziców.

Ile pieniędzy dostaje się na urlopie macierzyńskim?
Urlop macierzyński jest często mylony z rodzicielskim. Macierzyński matka dostaje „z automatu” po urodzeniu dziecka i jest on płatny w wysokości 100% wymiaru zasiłku, który ustalany jest na podstawie średniej pensji z okresu ostatnich 12 miesięcy. Jeśli jednak mama decyduje się od razu na to, że zostanie z dzieckiem przez cały rok, otrzymuje przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego 80% wymiaru zasiłku. Po urlopie macierzyńskim każda młoda mama ma prawo do uzyskania urlopu rodzicielskiego – po wykorzystaniu macierzyńskiego w wymiarze 100%, urlop rodzicielski będzie płatny już w wymiarze 60%.

http://www.inwestycjawkadry.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTrwałe lakierowanie auta
Następny artykułszybkie śniadanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here