Dermatolodzy to lekarze, którzy zajmują się schorzeniami skóry. W trakcie wizyty w gabinecie dermatologicznym badają oni skórę i poszukują nieprawidłowości. Wyróżnić można dermatologię kliniczną i doświadczalną.
Przebieg wizyty
Pierwsza wizyta u dermatologa polega przeważnie na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. Doświadczony lekarz specjalista zadaje pytania nie tylko dotyczące niepokojących zmian, ale również ogólnego stanu zdrowia. Po wywiadzie dermatolog ogląda zmiany gołym okiem, a w razie konieczności wspomaga się dermatoskopem. Specjalne urządzenie powiększające jest niezbędne przede wszystkim przy ocenianiu zmian barwnikowych.
Jeżeli dermatolog podejrzewa, że zmiany na skórze mogą mieć charakter grzybiczy to niezbędne jest wykonanie badań mikrobiologicznych. Przy podejrzeniu zakażenia bakteryjnego wykonuje się z kolei wymaz. Dermatolodzy bardzo często zalecają pacjentom wykonanie badania krwi, testów alergicznych, czy też badań hormonalnych.
Po wykonaniu powyżej opisanych badań dermatolog może dokonać diagnozy i zaproponować najskuteczniejszą formę leczenia. Metody leczenia dobierane są indywidualnie do rodzaju choroby i stanu pacjenta. Lekarz może zaproponować między innymi stosowanie odpowiednich kremów, antybiotyki, czy też przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
Kiedy należy udać się do dermatologa?
Wizyta u doświadczonego dermatologa jest niezbędna zawsze wtedy, gdy pojawią się niepokojące zmiany na skórze, paznokciach i włosach. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na wykwity skórne, przewlekły świąt, czy też nadmierną suchość skóry. Dobra klinika dermatologiczna jest niezbędna również wtedy, gdy pojawią się rumieńce, krostki, guzki i łuszczące zmiany.
Pamiętać należy także o tym, aby systematycznie kontrolować wszelkie znamiona i pieprzyki. Szczególną ostrożność należy zachować przede wszystkim po sezonie letnim. Systematyczna kontrola odgrywa ważną rolę jeżeli chodzi o profilaktykę nowotworową. Jeżeli pieprzyki i znamiona zmieniają swoją wielkość, czy też kolor to warto jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty. Pamiętać należy także o tym, że nie każda klinika dermatologiczna jest w stanie dokonać biopsji skóry. Najlepsze kliniki posiadają specjalne aparaty fotograficzne, które znacząco ułatwiają trichoskopię.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.