L-karnityna jest substancją niezbędną i niezastąpioną dla naszego organizmu. Najczęściej jest umieszczana w tabletkach, które są zalecane podczas odchudzania. Głównie wynika to z tego, że pomaga przetransportować więcej kwasów tłuszczowych do komórek, żeby mogły być one spalone w formie energii. Dzięki temu zdolność organizmu do spalania tłuszczu i utraty wagi jest większa.
W jaki sposób działa l-karnityna?
L-karnityna wykazuje aktywny udział w produkcji energii, przez transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórek. Jej głównym zadaniem jest spalanie zaległego tłuszczów oraz wytwarzanie energii. Nasz organizm jest w stanie samodzielnie syntezować niewielką ilość karnityny, jednak jej podstawowym źródłem jest dieta. L-karnityna jest obecnie również dostępna w formie kapsułek, jako suplement diety.
Jak l-karnityna wpływa na organizm i na funkcjonowanie mózgu?
L-karnityna oprócz swoich właściwości ułatwiających odchudzanie się, może również hamować spadek umysłowy, a dodatkowo przyspieszać pochłanianie nowych informacji. Jest pomocna podczas leczenia osób, które borykają się z chorobą Alzheimera lub chorobą, która ma ścisły związek z mózgiem.
L-karnityna słynie również, że swojego działania ochraniającego nasz organizm przed wystąpieniem cukrzycy typu II. Ma wpływ również na większą wytrzymałość organizmu podczas wysiłku fizycznego, a nawet zmniejsza dyskomfort mięśni po intensywnym treningu.
Czy warto suplementować l-karnitynę?
Zalecana dzienna dawka l-karnityny jest uzależniona od stanu zdrowia osoby, która chce ją zażywać. Jeżeli jesteśmy osobą zdrową, która nie ma żadnych dolegliwości, bezpieczne będzie przyjmowanie 2 g na dobę. Zawsze jest to lepiej skonsultować z lekarzem, żeby mieć pewność, że nam to nie zaszkodzi. Ta substancja może mieć wpływ na zwiększenie objawów niedoczynności tarczycy lub może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, które są przyjmowane przez nas.
L-karnityna jak każda inna substancja, może wywoływać również działania niepożądane takie jak: wymioty, nudności, niestrawność, biegunka, zgaga oraz napady padaczkowe.
Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/co-to-jest-l-karnityna-czy-dziala/