Odrzuć stare nawyki

Często budząc się o poranku nie myślimy o niczym innym jak tylko o tym, by zdążyć dojechać do pracy, czasami po drodze odwieźć dzieci do szkoły. Nie ma w tym nic dziwnego – większość społeczeństwa zaczyna pracę w porannych godzinach, a jak to na poranki przystało – czasu nie ma zbyt wiele.

Niestety w całym tym ferworze przygotowań do wyjścia, gdzieś między ubraniem siebie, dzieci, zrobieniem makijażu, spakowaniem torby, brakuje najważniejszej rzeczy – śniadania. Każdemu do głowy, już od małego dziecka, wkładana była zasada, że śniadanie to kluczowy posiłek dnia. Jednakże, mimo że o swoje pociechy dbamy jak najlepiej, o sobie często zapominamy.

Nieprawdą jest, że pełnowartościowe śniadanie, które daje zastrzyk energii wymaga długiego przygotowania. Nie musimy spędzać godziny w kuchni, by dostarczyć sobie zdrowego posiłku. Z pomocą w tym wypadku przychodzi nam zjedzenie musli. Często zdarza się, że w pośpiechu jemy bogate w cukier płatki śniadaniowe. Warto zerwać z tym nawykiem i zabrać się za zdrową ewentualność

Przygotowanie musli jest bardzo proste. Potrzebujemy płatki owsiane, które może ugotować na mleku, bądź na wodzie (dobra alternatywa dla osób nietolerujących laktozy.) Gotowanie również nie zajmuje dużo czasu – płatki szybko robią się miękkie. Następnie mamy pełną dowolność, co do dodatków, jakimi urozmaicimy swoje śniadanie. Najczęściej są to:

  • świeże owoce,
  • owoce suszone,
  • wiórki kokosowe, płatki migdałowe, owoce kandyzowane,
  • czekolada (gorzka, mleczna, biała),
  • mus owocowy
  • orzechy (włoskie, laskowe, nerkowca, ziemne).

Następnie możemy pozwolić, by nasza kulinarna wyobraźnia nas poniosła. Ze świeżych owoców takich jak np. truskawki, maliny, czy jagody możemy przygotować smaczny mus, albo po prostu wkroić je do owsianki. Dobrym pomysłem jest dorzucenie orzechów, które jak wiemy mają dużo składników odżywczych oraz witaminy z grupy B i E, które korzystnie wpływają na pracę i rozwój mózgu. Dla łasuchów, którzy nie wyobrażają sobie śniadania ze szczyptą słodyczy, dobrym wyjściem będzie starcie do płatków czekolady oraz dodanie daktyli, rodzynek, czy suszonych fig. Rodzynki wzbogacone są w jod, który wspomaga działanie tarczycy.

Wstając kolejnego ranka warto zastanowić się, czy dzisiaj nie jest dobry dzień na odrzucenie złych nawyków i wybranie zdrowej ścieżki żywienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here