Ruja to czas, w którym kocica może zajść w ciążę. Jest to również dość męczący okres, ze względu na zachowanie kotki. Ruja charakteryzuje się tym, że kocica zazwyczaj jest niespokojna, głośno miauczy, ociera się zarówno o właściciela jak i o różne przedmioty.
Pierwsza ruja pojawia się między czwartym a dwunastym miesiącem życia kotki, średnio w okolicach szóstego-ósmego miesiąca. Zależy to od masy ciała, rasy kota, pory roku – w danym sezonie kotka może mieć kilka cyklów, więc zdarza się, że ruja się opóźni. Na ruję ma wpływ również długość dnia – koty rozpoczynają sezon rozrodczy w styczniu, trwa on do sierpnia lub września, do wystąpienia okresu bezrujowego, ale w przypadku kotów niewychodzących, spędzających cały rok w mieszkaniu ruja trwać może cały rok. Ile trwa ruja u kota? To, co nazywamy zazwyczaj rują, czyli okres, w którym kocica zachowuje się inaczej niż zwykle, jest drugą fazą cyklu płciowego – trwa około tygodnia do dziesięciu dni. Również w pierwszej fazie trwającej 1-3 dni, kotka przejawia charakterystyczne zachowania. Jakie to zachowania? Od ocierania się i głośnego miauczenia, poprzez bycie niespokojnym, po wyginanie grzbietu w dół podczas głaskania. Niekiedy kotka jest agresywna albo pobudzona, a my możemy zaobserwować nabrzmiałe genitalia. Kocica częściej oddaje mocz i znaczy teren. Jej zapach przyciąga kocury. Kocica również ma mniejszy apetyt w czasie rui.
Jeśli decydujemy się na sterylizację kocicy, najlepiej będzie, jeśli zabiegu dokona się przed lub tydzień po pierwszej rui. Nie wolno natomiast robić tego już w trakcie rui. Zdarza się, że ruja występuje jeszcze po sterylizacji – powinno się wówczas odczekać, aż hormony wytworzone przed zabiegiem się skończą. Nawet jeśli ruja się skończy, bardzo szybko może rozpocząć się ponownie, więc zabieg jest wskazany, jeśli nie będziemy rozmnażać naszego zwierzęcia. Sterylizacja zapobiega również chorobom naszych pupili.
Ruja jest okresem uciążliwym, biorąc się kocicę do swojego domu, należny o niej pamiętać.