Niedługo musicie kupić dobrej jakości śruby czy podkładki? Najlepiej decydować się na elementy tego typu, które spełniają określone normy. Wtedy inwestycja będzie na pewno udana, a Wy potem nie będziecie żałować swoich decyzji. Jakie informacje na temat norm ISO/DIN/PN warto uzyskać? Jak krok po kroku wykonać konwersję?
Co warto wiedzieć o najważniejszych normach?
Co oznaczają poszczególne skróty? Na pierwszy rzut oka mogą one wyglądać dość tajemniczo. Najczęściej stosowane, biorąc pod uwagę cały świat, są normy ISO. Odpowiada za nie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która zrzesza 162 państwa członkowskie. W tym gronie jest także Polska, która współpracuje z tą organizacją od samego początku, czyli od 1947 roku. W tym momencie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna posiada swoją siedzibę w szwajcarskiej Genewie. Jednym z członków założycieli był Polski Komitet Normalizacyjny. To natomiast państwowa jednostka organizacyjna, która odpowiada za organizowanie, a także prowadzenie normalizacji krajowej. Chodzi przede wszystkim o zatwierdzanie, rozpowszechnianie, a także wycofywanie norm, które nie spełniają określonych parametrów. Od czego pochodzi skrót DIN? Od Deutsches Institut für Normung. To z kolei Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Ta instytucja powstała w 1917 roku. Obecnie ma zaś swoją siedzibę w Berlinie. Jakie są jej główne zadania? Chodzi tutaj między innymi o opracowywanie i publikowanie norm. Poza tym Niemiecki Instytut Normalizacyjny zajmuje się także kontrolą jakości wyrobów, pracami naukowo-badawczym oraz badaniami przemysłowymi.
Jak w mig wykonać konwersję?
Na początek trzeba zaznaczyć, że konwersja norm tak naprawdę dotyczy nie tylko śrub. Dzięki niej możecie na przykład oczywiście szybko dowiedzieć się, jakie oznaczenia mają śruby imbusowe itp. Są to: DIN 912/ISO 4762/PN 82302. Warto zaznaczyć, że tabela dotyczy także takich elementów, jak między innymi kołki, wkręty, zawleczki, nity, korki itp. Często temu procesowi, czyli konwersji, poddawane są także nakrętki. Dlaczego? Nie da się ukryć, że elementy tego typu spełniają ważną rolę w wielu sytuacjach. Nierzadko stosowane są między innymi nakrętki sześciokątne, które posiadają oznaczenie PN 82144. Dzięki tabeli konwersji można poznać pozostałe normy. W tym wypadku są to DIN 934 i ISO 4032. Jak sprawnie wykonać konwersję? Należy podkreślić, że wystarczy znać tylko jedno oznaczenie, aby poznać wszystkie inne normy. Trzeba je po prostu wpisać w odpowiednim polu tabeli konwersji norm ISO/DIN/PN. Prawda, że proste?
Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.