Czym zajmuje się i komu pomaga radca prawny

Terminologia prawnicza bywa skomplikowana. Nawet osoby z wykształceniem kierunkowym gubią się czasem w gąszczu podobnie brzmiących, niejednoznacznych pojęć. Nic zatem dziwnego, że o sporych problemach mówią także te osoby, które nie mają dużego doświadczenia w tym zakresie. Kim jest zatem radca prawny i co robi?

Czas na spotkanie z prawnikiem

W życiu każdego człowieka pojawia się moment, w którym musi dojść do spotkania z prawnikiem. Jednym z częściej pojawiających się wtedy pytań jest to, czy lepszym wyborem będzie adwokat, czy też spotkanie z radcą prawnym. Obie nazwy nadal nie mogą być używane zamiennie, po roku 2015 różnice pomiędzy osobami sprawującymi te funkcje zaczęły się jednak zacierać.Dziś radcę prawnego utożsamiamy przede wszystkim z szeroko rozumianym doradztwem prawnym, choć możemy liczyć na niego także wówczas, gdy oczekujemy sporządzenia projektów dokumentów i umów. Co warte podkreślenia, przepisy prawa nie ograniczają listy podmiotów, na rzecz których pracuje radca prawny. Może on więc współpracować zarówno z konkretnymi firmami, jak i z instytucjami publicznymi. Także osoby fizyczne coraz chętniej korzystają jednak z jego pomocy. Radca okazuje się cennym wsparciem w szeroko rozumianych sprawach rodzinnych, a także wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność wykorzystania jego wiedzy odnoszącej się do prawa pracy oraz prawa budowlanego.

Formy współpracy z radcą prawnym

Radca prawny przeważnie świadczy swoje usługi w kancelarii radcy prawnego, którą prowadzi zarówno sam, jak i z kolegami po fachu. Możemy jednak spotkać się z nim w wielu spółkach – w tym w cywilnej, jawnej, komandytowej, partnerskiej oraz w spółce komandytowo-akcyjnej. Może też świadczyć swoje usługi na rzecz konkretnego podmiotu. Odbywa się to zarówno w oparciu o umowę cywilno-prawną, jak i w oparciu o umowę o pracę.Forma współpracy jest ustalana przez radcę prawnego oraz jego klienta indywidualnie. Dąży się przy tym do tego, aby odpowiadała ona interesom każdej ze stron. Przed nawiązaniem współpracy zawsze warto zresztą zapoznać się z informacjami na temat radcy znajdującymi się zarówno na jego stronie www, jak i w innych miejscach w Internecie. Pozwoli to na określenie, w czym się on specjalizuje.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here