Karma bytowa a weterynaryjna

Każdy pies i kot zasługują na otoczenie ich należytą opieką. Pod tym hasłem kryje się m.in. zbilansowana dieta, dzięki której czworonogi mogą prawidłowo rozwijać się i funkcjonować w dobrym zdrowiu w dorosłym życiu. Zastanawiasz się nad wyborem karmy i nie wiesz, czy zaoferować pupilowi karmę bytową czy weterynaryjną? Dowiedz się, czym się od siebie różnią i jak wybrać tę właściwą!

Karmy bytowe – oferta dla zdrowego psa i kota

Karmy bytowe to nic innego jak pokarm, który może być podawany każdemu zdrowemu zwierzęciu i stanowić podstawę jego diety (w przeciwieństwie np. do smakołyków, które powinny pojawiać się okazjonalnie). Co oznacza stwierdzenie „zdrowe zwierzę”? Są to zwierzęta, u których nie stwierdzono żadnych konkretnych chorób, takich jak np. cukrzyca, nadwrażliwość pokarmowa bądź alergia, nadwaga, niedowaga, choroby stawów, choroby nowotworowe etc. Najwyższej jakości karmy bytowe, jak np. karmy SPECIFIC™, są pożywieniem zbilansowanym. Oznacza to, że dostarczają do organizmu wszelkie niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, białka, tłuszcze i węglowodany we właściwych proporcjach.

Co niezmiernie istotne, karmę bytową należy dobrać do potrzeb, wymagań i możliwości konkretnego psa lub kota, uwzględniając przy tym m.in. jego rasę, wielkość, wagę, wiek, tryb życia. Dodatkowo wśród karm bytowych znaleźć można te dedykowane np. sukom i kotkom karmiącym oraz ciężarnym, zwierzętom aktywnym (np. psy pracujące), a także karmy wspierające wygląd i kondycję sierści. Karmy te dostępne są w wariancie suchym i mokrym.

Karmy weterynaryjne – oferta dla psa i kota o specjalnych potrzebach żywieniowych

Wiele osób sądzi, że karmy weterynaryjne są lepsze od wyżej opisanych bytowych, bo skoro kupuje się je u lekarza weterynarii, to muszą takie być. Oczywiście jest to błędne założenie. Nie są lepsze czy gorsze, są inne. Ponadto karmy weterynaryjne, inaczej specjalistyczne, są dostępne nie tylko w przychodniach weterynaryjnych, ale w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych, a także na stronach internetowych producentów. Karmy weterynaryjne to wyjątkowa grupa produktów dedykowanych zwierzętom zmagającym się z konkretnymi schorzeniami.

Wśród karm weterynaryjnych dla kotów można znaleźć m.in. karmy dostosowane do potrzeb kotów cierpiących na alergie i nietolerancje pokarmowe, choroby nerek, wątroby, serca, żołądka, trzustki i jelit, cukrzycę, kamicę i inne dolegliwości układu moczowego, nadwagę, problemy ze stawami etc. Opiekunowie psów mogą liczyć na podobny, równie szeroki wybór wśród karm weterynaryjnych dla swoich pupili. Karmy te również są zbilansowane i mogą stanowić podstawę diety.

Podawanie zdrowemu psu lub kotu karmy weterynaryjnej nie jest dobrym pomysłem, tak samo jak serwowanie choremu zwierzęciu karmy bytowej. Pamiętaj zatem o regularnych kontrolach w gabinecie weterynaryjnym. Wyniki badań jasno wskażą, czego Twój podopieczny potrzebuje w codziennej diecie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here