Siemię lniane to niepozorne, małe, brązowe nasionka, które kryją w sobie wielką moc. Są one często używane jako zielarski środek leczniczy, ponieważ nasionka lnu zwyczajnego bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe, a także w witaminę E, fitohormony oraz lignany. Te małe nasionka po zalaniu wodą znacznie zwiększają swoją objętość i pokrywają się warstwą cennego dla naszego organizmu śluzu. Siemię lniane jest używane od lat, ponieważ znacząco poprawia urodę oraz wpływa korzystnie na metabolizm. Ma również inne korzystne działania prozdrowotne.
Jak zrobić gluta z siemienia lnianego?
W zależności od celu w jakim chcemy użyć gluta z siemienia lnianego, możemy użyć całych nasionek lub zmielonych. Całe nasionka możemy potem z łatwością odcedzić od gluta i wykorzystać go samodzielnie. Jeżeli używamy mielonych ziarenek to starajmy się, aby były one świeżo zmielone, ponieważ są one wtedy bogatym źródłem cennych składników, które nie zdążyły jeszcze stracić na wartości. Dzieje się tak jednak, kiedy mielone siemię lniane długo leży.
Sposób najprostszy
Należy zmielić nasiona lnu – według uznania – jedną lub dwie łyżki. Zmielone nasiona dać do szklanki i zalać gorącą wodą. Odczekać chwilę, często mieszając, aby nie porobiły się grudki. Wystudzone można pić.
Do tego sposobu można też użyć nasionek niezmielonych, efekt i sposób wykonania są bardzo podobne.
Gotowanie
Do rondelka lub garnuszka wsypujemy nasionka lnu według uznania. Tu najlepiej sprawdzają się nasiona niezmielone. Nasiona zalewamy wodą – można próbować metodą prób i błędów ustalić odpowiednią ilość wody, może to też być szklanka wody na dwie łyżki lnu. Należy doprowadzić wodę do wrzenia i potem na małym ogniu, często mieszając, doprowadzić ją do oczekiwanej konsystencji.
Następnie przelewamy gluta z nasionami na sitko i czekamy, aż glut oddzieli się od nasionek. Aby przyśpieszyć proces możemy potrząsać sitkiem.
Takiego gluta z siemienia lnianego możemy używać do nawilżania włosów lub twarzy, do stylizowania włosów kręconych, na obolałe gardło czy na zaparcia.