Historia Burgera i nowości w przepisach na niego

Burgery to w dzisiejszych czasach jedno z najbardziej reprezentatywnych dań dla branży fast-foodowej. Praktycznie każda sieć zapewniająca szybki posiłek po niskiej cenie ma go w swoim menu. Dzieje się tak, ponieważ Burger to prosty w przyrządzeniu posiłek, który dodatkowo jest prosty w przeniesieniu i zjedzeniu. Jest przez to idealnym daniem dla zabieganego społeczeństwa. W tym artykule poznasz parę ciekawostek oraz intrygujących przepisów czy dodatków na to pozornie proste danie.

Historia Burgera

Choć burgery narodziły się w Stanach Zjednoczonych, ich historia zaczyna się w Europie. Wiele osób uznaje, że tradycja jedzenia mięsa, przyrządzanego w podobny sposób do właśnie hamburgerów, sięga aż do XII i XIII wieku. Uznaje się bowiem że początek takiemu przyrządzania mięsa zawdzięczamy tatarskim i mongolskim hordom, stąd nazwa „tatar”. Jednakże wtedy jeszcze nie było mowy o smażeniu mięsa. Przepis ten rozpowszechnił się najpierw w Rosji, na przestrzenie wieków docierając do Europy, między innymi do Hamburga, największego i najważniejszego z niemieckich portów. Tam z kolei, w XIX wieku powstał przepis na „stek hamburski” – który dużo bardziej przypominał burgera, którego widzimy dzisiaj w restauracjach i punktach fast food. Wraz z emigracją z Niemiec, przepis ten ostatecznie trafił do USA, gdzie często serwowano go dla przepełnionych nostalgią i tęsknotą za domem Niemców. Choć na początku była to dość droga potrawa, to wraz z rozwojem przemysłu stawała się bardzo łatwo dostępna, na, tyle że sprzedawano ją robotnikom w przerwie podczas pracy. I tu wkraczają bułki, które znacząco ułatwiały zjedzenie posiłku bez sztućców czy talerza.

Black Burger

Dzisiejsze czasy to okres powszechnej zamożności, a co za tym idzie, popytu na nowe, kreatywne przepisy na burgery. Jednym z nich jest black burger, który zaskoczy cię i twoich gości interesującym wyglądem. By uzyskać głęboki, czarny kolor bułki oryginalnie używano atramentu ośmiornicy, jednak dzisiaj możemy równie często spotkać się z użyciem aktywnego węgla. Czarne bułki są zdrowe i nie stanowią żadnego ryzyka dla spożywającego.

Czas na coś roślinnego

Najczęściej spotykamy się z tradycyjnymi burgerami z wołowiną. Często spotkamy się również z burgerami z kurczaka, wieprzowiny czy nawet ryby. Jednakże wraz z rozwojem wegetarianizmu jako diety, coraz częściej znajduje się bezmięsne alternatywy do mięsnych kotletów. Mogą to być na przykład kotlety z warzyw, ser halloumi zamiast mięsa, oraz proste do domowego wykonania burgery ze strączków.

Dodatki z całego świata

Żyjemy w zglobalizowanym świecie, co znaczy, że nawet nasze przepisy na burgery mogą zyskać na wymianie kulturowej. Finowie z zamiłowaniem dodają do swoich burgerów dżem z lokalnych jagód, za to w krajach dalekiego wschodu, na przykład Malezji do burgera dodaje się smażone jajko. Na świecie popularne stały się również burgery z dodatkiem awokado, nadające niezwykłej kremowości. Kolejnym egzotycznym i ciekawym wyborem będzie słodki ananas. Choć kontrowersyjny, to gwarantuje pyszne połączenie słodkiego ze słonym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here