Gryzonie domowe — co warto o nich wiedzieć przed adopcją?

0
943

Podczas wizyty w sklepie zoologicznym twoją uwagę przykuł dział z gryzoniami? A może warunki mieszkaniowe i tryb życia nie pozwalają ci na adopcję psa bądź kota? Szczury, chomiki, myszy i ich krewni również mogą dostarczyć domownikom dużo radości. Przed zakupem zwierzaka należy jednak mieć pewność, że podoła się opiece nad nim. Sprawdź, jakie zalety i wady ma hodowla poszczególnych gryzoni domowych.

Szczur

Choć szczury domowe nadal budzą wiele kontrowersji, to mogą pochwalić się sporym gronem fanów. Wbrew pozorom te niewielkie gryzonie są bardzo sympatyczne i towarzyskie. Nie można też im odmówić inteligencji i umiejętności szybkiej nauki, dlatego mogą przypaść do gustu osobom lubiącym uczyć zwierzaki sztuczek. Na dodatek klatka dla szczura hodowlanego nie zajmuje dużo miejsca, a miesięczne wydatki są stosunkowo niewielkie.

Mysz

Mysz domowa to świetna propozycja dla osób, które marzą o towarzystwie zwierzaka, ale nie chcą zobowiązywać się do wieloletniej opieki. Średnia długość tych gryzoni wynosi zaledwie od 1,5 roku do dwóch lat. Na dodatek są tanie, ich utrzymanie nie kosztuje dużo, a klatka zmieści się nawet w mniejszym mieszkaniu. Należy jedynie pamiętać o tym, że myszy preferują życie w grupie, szybko się rozmnażają i są aktywne przede wszystkim nocą.

Chomik

Chomiki nie bez powodu od lat pozostają jednym z najpopularniejszych gryzoni hodowanych w polskich domach. Są tanie, urocze i sympatyczne, a to zaledwie kilka z ich licznych zalet. Po oswojeniu mogą pozwolić na głaskanie i wspólną zabawę. Na dodatek patrzenie na chomika szalejącego na kołowrotku kupionym w sklepie Aquaelzoo może być naprawdę wciągającym i uspokajającym zajęciem.

Świnka morska

Przeciętna świnka morska żyje w zależności od gatunku od 4 do 8 lat, choć można spotkać się z odmianami osiągającymi nawet kilkanaście lat. Jest to zatem odpowiedni zwierzak dla osób, dla których szybka utrata pupila jest trudnym przeżyciem. Świnki morskie są też wyjątkowo przyjaznymi pupilami, które uwielbiają głaskanie i zabawy. Warto jednak wiedzieć, że te urocze gryzonie są aktywne przez cały dzień i są raczej zwierzętami stadnymi.

Szynszyla

Popularność szynszyli nieustannie rośnie, na co z pewnością ma wpływ ich piękny wygląd. Nie oznacza to jednak, że jest to zwierzak dla każdego. Należy pamiętać, że tego typu gryzonie żyją kilkanaście lat, co może być jednocześnie ich wadą i zaletą. Ponadto szynszyle potrzebują dużej klatki i wybiegu. Wymagają także regularnej pielęgnacji, specjalnego pokarmu i częstych wizyt u weterynarza, w związku z czym ich utrzymanie jest dość kosztowne.

Koszatniczka

Hodowla koszatniczki jest dość wymagająca, ale jednocześnie zwierzak może dać domownikom mnóstwo radości. Żyjące od 5 do 9 lat gryzonie uwielbiają zabawy i są bardzo aktywne. Wymagają jednak regularnych kąpieli w specjalnym pyle. Ponadto nie są samotnikami tak jak np. chomiki, dlatego może być konieczny zakup dwóch osobników, co oznacza dodatkowe koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here