Jakie hantle wybrać?

Wybór hantli tylko z pozoru wydaje się prostym zadaniem. Hantle to bardzo uniwersalny i popularny sprzęt do ćwiczeń. Wykorzystuje się je nie tylko w czasie treningu kulturystycznego i siłowego, ale również w trakcie aerobiku. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat hantli.

Rodzaje hantli

Hantle nazywane również sztangielkami, można podzielić na dwie najważniejsze grupy. Do pierwszej należy zaliczyć ciężarki umożliwiające zmianę obciążenia, poprzez zakładanie odpowiednich talerzy na gryf. Drugą grupę stanowią hantle o stałej wadze, na przykład: ciężarki żeliwne, winylowe oraz wykonane z tworzyw sztucznych.

Do czego służą hantle?

Większość osób uważa, że hantle są wykorzystywane głównie do wzmocnienia mięśni ramion. Prawda natomiast jest taka, że ten sprzęt umożliwia efektywne trenowanie praktycznie każdej grupy mięśni na przykład mięśni klatki piersiowej, mięśni barków, przedramion a nawet mięśni nóg. Co bardzo istotne hantle mogą być wykorzystywane w trakcie treningu siły dynamicznej, czyli w czasie zajęć sportów walki. 

Wiele osób uważa korzystając wyłącznie z hantli można wykonywać efektywny trening kulturystyczny. Teoretycznie możliwe jest wykonanie z pomocą ciężarków wszystkich ćwiczeń, również tych, które standardowo wymagają użycia sztangi. Jednak znaczna grupa specjalistów wyraża opinię, że w przypadku niektórych grup mięśni (np. klatki piersiowej) taki trening może być mało skuteczny. 

Hantle zaliczają się do tak zwanej grupy wolnych ciężarów, natomiast w przypadku specjalistycznych zajęć kulturystycznych należy wykorzystywać również sprzęt umożliwiający wyizolowanie mięśni, poprzez zróżnicowanie obciążeń. Mając to na uwadze należy założyć, że trening z wykorzystaniem wolnych ciężarów może być niewystarczający i w celu uzyskania lepszych rezultatów warto go wzbogacić o inne elementy takie jak na przykład zajęcia na atlasie do ćwiczeń lub innych maszynach treningowych.

Ćwiczenia z zastosowaniem hantli

Hantle można wykorzystać do wzmocnienia praktycznie każdej grupy mięśni. Na przykład, w przypadku wzmacniania tricepsów można zastosować wyciskanie hantli zza pleców, lub prostowanie ręki z ciężarkiem wzdłuż tułowia. Możliwe jest nawet wyciskanie sztangielki w pozycji leżącej.

Wybór odpowiedniej sztangielki ma ogromny wpływ na skuteczność ćwiczeń. W sklepie sportowym należy zwrócić uwagę nie tylko na talerze, ale przede wszystkim na gryf. Wybór odpowiedniego gryfu w bezpośredni sposób przekłada się zarówno na efektywność jak i bezpieczeństwo ćwiczeń. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here