Jak funkcjonalnie zagospodarować powierzchnię garażu?

Odpowiednio zagospodarowana powierzchnia garażu pozwoli optymalnie wykorzystać jego przestrzeń. Jednak zanim przystąpimy do zagospodarowywania garażu, należy dokładnie przemyśleć, jakie funkcje ma spełniać garaż poza funkcją parkowania samochodu.

W obecnych czasach garaże coraz częściej pełnią funkcję przydomowej narzędziowni, składziku, mini warsztatu, w którym będziemy przeprowadzać różnego rodzaju naprawy. Planując w garażu miejsce na składzik czy na stół majsterkowicza należy pamiętać o tym, by zachować odpowiedni odstęp od zaparkowanego samochodu, by ustawione meble i inne przedmioty nie były przeszkodą w czasie parkowania.

Meble do garażu

Aby wszystkie przedmioty przechowywane w garażu były zawsze pod ręką, powinny mieć swe stałe miejsce. Najlepszym rozwiązaniem są metalowe regały do garażu. Ustawione przy ścianach garażu pozwolą zachować ład i porządek w garażu. Takie regały nie zajmują dużo miejsca, można dowolnie regulować ich wysokość i szerokość.

Na ścianach można powiesić rowery, węże ogrodowe, wystarczy tylko zaopatrzyć się w specjalne haki przeznaczone do wieszania tego typu sprzętów. Do przechowywania większych sprzętów warto wykorzystać również przestrzeń pod sufitem. Posłużą do tego specjalne zestawy podnośników – haki huśtawkowe, linki po podciągania sprzętu, bloczki. Dzięki takim rozwiązaniem zyskamy więcej miejsca na podłodze w garażu.

Oświetlenie garażu

Urządzając garaż należy pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. Najlepsze jest światło naturalne – ułatwia wykonywanie wszystkich czynności.

Należy też postarać się o odpowiednią liczbę punktów świetlnych i dostosować je do sposobu użytkowania pomieszczenia. Światło powinno być skierowane na samochód, to ułatwi nam wykonywanie wszelkich napraw samochodu. Osobne oświetlenie powinien mieć kącik warsztatowy. W garażu powinno się też znaleźć kilka gniazdek elektrycznych umożliwiających podłączenie wiertarki czy odkurzacza, a w garażach nieogrzewanych podłączenie grzejnika.

Temperatura w garażu

Dla samochodu najkorzystniejsza jest niska temperatura. Optymalna to 5- 8 stopni Celsjusza. Jeżeli ściany garażu i strop są ocieplone, taka temperatura może utrzymywać się w garażu samoistnie. Tylko w czasie dużych mrozów temperatura w garażu może spaść poniżej zera. Jeżeli jednak garaż ma pełnić inne funkcje, należy chociaż czasowo podnieść w nim temperaturę do temperatury, jaka panuje w pomieszczeniach mieszkalnych.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here