Kredyt dla zadłużonych

W życiu każdego z nas były momenty, w których potrzebowaliśmy pilnego zastrzyku gotówki. Takiego właściwie „na wczoraj”. Może nie były nam potrzebne kwoty ogromne, ale najistotniejsze było to, aby otrzymać kredyt lub pożyczkę jak najszybciej. W takiej sytuacji oczywiście pierwsze myśli kierujemy w stronę pożyczek bankowych. Jednak banki prowadzą dość restrykcyjną politykę, co powoduje, że trzeba udokumentować zarobki oraz mieć nienaganną historię kredytową. Co w sytuacji, gdy nasza historia kredytowa jest, delikatnie mówiąc, nie najlepsza? Czy jesteśmy skazani sami na siebie i żadna z instytucji nie udzieli nam kredytu? Na szczęście tak nie jest. Poza sektorem bankowym funkcjonuje wiele firm, które specjalizują się w udzielaniu pożyczek krótkoterminowych, a nawet kredytów (średnioterminowych) osobom, które nie potrafią udokumentować swoich dochodów lub mają kiepską historię kredytową. Oczywiście biorąc kolejną pożyczkę należy uważać, aby robić to rozsądnie, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Gdy jednym kredytem spłacamy poprzedni, sytuacja może zrobić się nieciekawa. Szczególnie, gdy każdy kolejny kredyt jest wyżej oprocentowany! W jakich sytuacjach zaciąganie kredytu, gdy jesteśmy zadłużeni ma sens? Przede wszystkim w sytuacji, gdy wiemy, że w najbliższym czasie otrzymamy zastrzyk gotówki. W danej chwili pilnie potrzebujemy pieniędzy, a zdajemy sobie sprawę, że za np. za miesiąc otrzymamy premię, zaczniemy lepszą pracę, sprzedamy mieszkanie otrzymane w spadku. Po prostu w sytuacji, gdy wiemy, że pożyczkę będziemy w stanie spłacić – wtedy z czystym sumieniem można wziąć pożyczkę mimo obecnego zadłużenia. Konieczność wzięcia pożyczki może wiązać się z sytuacją patową. Gdy musimy spłacić obecne zobowiązanie. Np. nie chcemy mieć zaległości w spłatach, aby nie trafić do Biura Informacji Kredytowej. Wtedy warto rozważyć, czy nie wziąć kolejnego kredytu, aby spłacić poprzednie zobowiązanie. Ale uwaga! Spirala zadłużenia bywa naprawdę bardzo negatywnym zjawiskiem, z którego trudno wyjść. Kolejną sytuacją, w której warto skorzystać z kredytu, mimo obecnego zadłużenia, jest chęć ucieczki przed komornikiem oraz pokazania się z dobrej strony obecnemu dłużnikowi. Osoby lub instytucje, które pożyczyły nam pieniądze, naprawdę chcą je odzyskać – dlatego warto pokazać odrobinę dobrej woli, pokazać, że chcemy spłacić kredyt. W takiej sytuacji warto wziąć kredyt mimo zadłużenia i spłacić chociaż odrobinę poprzedniej pożyczki. Wejście komornika na konto może przysporzyć wielu problemów, które będą gorsze od pożyczki w instytucji pozabankowej. Być może uda nam się, pokazując dobrą wolę spłaty, negocjować warunki spłaty obecnego zobowiązania, np. poprzez wydłużenie okresu spłaty lub okresowe zawieszenie konieczności spłacania rat. Pozwoli to nam się nieco odbić od dna i nabrać oddechu.

Dla kogo przede wszystkim są skierowane pożyczki i kredyty spoza systemu bankowego? Przede wszystkim dla osób zadłużonych oraz z negatywną historią w Biurze Informacji Kredytowej. Po prostu dla tych osób, które nie otrzymają kredytu w banku. Kredyt dla bardzo zadłużonych osób można otrzymać właśnie w tego typu firmach. Dla kogo jeszcze? Jeżeli nasze nazwisko widnieje w jednej z wielu baz dłużników, to właściwie możemy się pożegnać z możliwością wzięcia pożyczki w banku. O jakich bazach mowa? Przede wszystkim o tych najpopularniejszych, w których dane weryfikują banki, czyli w Europejskim Rejestrze Informacji Finansowej, Krajowym Biurze Informacji Gospodarczej, Krajowej Informacji Długów Telekomunikacyjnych i Krajowym Rejestrze Dłużników.
W powyższych instytucjach figurujemy jako nierzetelni kredytobiorcy, jeżeli nie regulujemy swoich zobowiązań zgodnie z postanowieniami umowy. Oczywiście, jeżeli uregulujemy swoje zobowiązania, to stosowny wpis powinien zostać usunięty z wyżej wymienionych baz danych – zwykle dzieje się to w czasie około 14 dni od uregulowania zobowiązania. To, co bardzo istotne dla osób bardzo zadłużonych, to fakt, że z usług firm pożyczkowym mogą skorzystać osoby, które są już zadłużone. Posiadanie jednego, dużego kredytu, często wyczerpuje zdolność kredytową, mimo pozytywnej historii w BIK. Dlatego mimo, że osiągamy dochody, spłacamy regularnie kredyt, to może się okazać, że bank, ze względu na niewystarczającą zdolność kredytową, odmówi udzielenia kolejnej pożyczki lub kredytu. Wtedy jedynym wyjściem jest firma udzielająca pożyczek spoza sektora bankowego. Dla wielu z instytucji pozabankowych, nawet fakt, że osoba chcąca wziąć kredyt ma na głowie komornika, nie oznacza automatycznej dyskwalifikacji. Oczywiście takiej osobie trudniej uzyskać kredyt lub uzyska go na gorszych warunkach, ale z pewnością istnieje szansa na podpisanie umowy o kredyt. O czym należy pamiętać biorąc pożyczkę w firmie pożyczkowej? Przede wszystkim powinniśmy się wystrzegać używania kont, które są zajęte przez komornika. Przecież nie chcemy, aby pożyczka, którą otrzymamy została od razu przejęta przez komornika. Oczywiście pożyczki i kredytu w banku są tańsze oraz można uzyskać wyższe kwoty. Jednak nie każdy ma ten luksus, że pozytywnie wypada w rygorystycznym procesie weryfikacji zdolności kredytowej. Najistotniejsze jest to, aby dobrze przeliczyć całkowity koszt pożyczki lub kredytu oraz zestawić go z naszymi zarobkami i możliwościami finansowymi. Trzeba sobie szczerze odpowiedzieć na pytanie, czy stać nas na kolejną pożyczkę? Oczywiście, możemy stać pod ścianą i pieniądze są nam niezbędne do przeżycia, jednak świadomość finansowa, czy stać nas na pożyczkę jest najważniejsza – należy unikać jak najbardziej ryzyka wpadnięcia w spiralę długów.
Podsumowując, kredyt dla bardzo zadłużonych jest możliwy. Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie go w banku będzie prawdopodobnie niemożliwe i konieczne będzie skorzystanie z usług firmy pożyczkowej. W takiej sytuacji należy dokładnie przeliczyć koszty pożyczki oraz uważać na rosnące sumarycznie raty kredytowe. Warto w takiej sytuacji rozejrzeć się za dodatkowym źródłem dochodów – czasem nawet 300-500 zł miesięcznie dodatkowego dochodu potrafi diametralnie zmienić sytuację finansową.

https://www.irelandstats.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here