Zastosowanie tokarki uniwersalnej

Jednym z podstawowych narzędzi do pracy w każdym zakładzie produkcyjnym jest tokarka uniwersalna do metalu. Duży wybór sprawia, że każdy użytkownik może znaleźć model idealnie dopasowany do jego potrzeb.

Czym jest tokarka uniwersalna?

Warto mieć na uwadze, że dobrej jakości tokarka sprawdzi się również przy obróbce innych materiałów, takich jak na przykład grafit. Od możliwości spersonalizowania wyposażenia zależy w dużej mierze wygoda użytkowania tokarek uniwersalnych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że tokarki mają szeroki zakres gwintów oraz posuwów. W zestawie znajduje się także podtrzymka ruchoma oraz podtrzymka stała, dzięki którym można zminimalizować drgania podczas obróbki metalu. Przedmiot, który zamierzamy obrabiać należy zamocować między konikiem i wrzecionem.

Konstrukcja urządzenia

Budowa i konstrukcja wszystkich tokarek jest zbliżona, ale różnią się przeważnie średnicą toczenia oraz otworu wrzeciona. Tokarki do metalu umożliwiają obróbkę przedmiotów, takich jak gwinty, kule oraz inne. Ważne jest, że ich powierzchnia powinna być obrotowa. Narzędzie wykonuje ruch posuwowy, natomiast przedmiot w trakcie obróbki wykonuje ruch obrotowy główny. Warto pamiętać, że tokarki mają uniwersalne zastosowanie, ponieważ nadają się do obróbki przedmiotów, które są wykonane z różnych stopów metali. Tokarka uniwersalna do metalu powinna się znaleźć w każdym zakładzie produkcyjnym, ponieważ można dzięki niej zapewnić wysoką automatyzację produkcji. Wśród tokarek do metalu można wymienić tokarki kłowe oraz bezkłowe. Te ostatnie sprawdzą się dobrze przy obróbce elementów, które są zabudowane w całości.

Rodzaje tokarek

Warto wyróżnić także tokarki do metalu rewolwerowe, które posiadają rewolwerową głowicę. Do obróbki przedmiotów o naprawdę dużej średnicy najlepiej wykorzystać tokarki tarczowe. Tokarki do metalu stosowane są przede wszystkim w przemyśle metalurgicznym. Służą one do obróbki przedmiotów o obrotowych kształtach, czyli na przykład: wałków, stożków oraz walców. Większość firm zajmujących się produkcją obrabiarek do metalu posiada w swojej ofercie tokarki uniwersalne. Najlepiej zamawiać urządzenia u sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy od długiego czasu działają na rynku. Lepiej zapłacić trochę więcej, ale mieć gwarancję jakości i pewność, że tokarka posłuży przez wiele lat.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here