Zdrowy napój energetyczny

Miliony ludzi zaczynają swój dzień od gorącej filiżanki kawy lub herbaty. Ale w niektórych częściach świata bardziej popularny jest poranek z naparem z południowoamerykańskiej rośliny – ostrokrzewu. Mowa tu oczywiście o yerba mate.

Yerba mate to tradycyjny napój z Południowej Ameryki, który zapewnia moc kawy, zdrowotne korzyści herbaty i euforię podobną do tej, jaką odczuwamy po zjedzeniu czekolady. Przez wielu rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej nazywana była „naparem bogów”, a później (za sprawą europejskich osadników) zyskała przydomek „zielone złoto”.

Istnieje wiele odmian ostrokrzewu, które różnią się nieco właściwościami, np. yerba mate Canarias, Elaborada, Despalada, Suave, Endulzada etc. Każda z nich jednak posiada prozdrowotne działanie. Najpierw przyjrzyjmy się zaletom yerba mate opartym na badaniach.

Czym jest Yerba Mate?

Yerba mate to tradycyjny napój produkowany z suszonych liści wiecznie zielonego ostrokrzewu, Ilex paraguariensis, rodzimej rośliny z Ameryki Południowej. Nazwa każdej herbaty pochodzi bezpośrednio od nazwy odmiany krzewu. Do członu yerba mate dodawana jest rodzajowa nazwa gatunku, np. yerba mate Canarias. Roślina ta występuje w naturze, ale uprawiana jest również na plantacjach (podobnie jak znane gatunki herbaty czy kawy). W krajach, w których yerba mate jest powszechnie spożywana, przyjmuje znaczenie kulturowe. Można to przyrównać do japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Picie yerby często towarzyszy spotkaniom w gronie rodzinnym, czy znajomych, a dzielenie się napojem z tradycyjnej tykwy jest oznaką przyjaźni i wspólnej więzi.

Napój ten jest szalenie popularny w Urugwaju. Niczym niecodziennym jest widok ludzi idących ulicą, popijających z kubka, którzy noszą ze sobą termos z gorącą wodą. To również oficjalny, narodowy napój Argentyny. Mieszkańcy przeznaczają na niego aż 500 milionów dolarów rocznie. Według badań, konsumuje się ją w większości wszystkich argentyńskich gospodarstw domowych.

Yerba w smaku najbardziej przypomina zieloną herbatę, ale jest od nieco bardziej wyrazista.Niektórzy uważają, że yerba mate Canarias ma również delikatną, trawiastą nutę.

Korzyści zdrowotne

Oczywistymi i bezpośrednimi korzyściami płynącymi z picia yerba mate są: zwiększona energia, jasność umysłu, czujność i koncentracja. Yerba mate zapewnia płynny wzrost energii, a nie skokowy, jak ma to miejsce w przypadku kawy. W porównaniu do innych najczęściej używanych stymulantów na świecie (kawa, herbata, guarana), yerba zapewnia najbardziej zrównoważony wzrost energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here