A pani powiedziała na mnie-

Moje dziecko nie należy do tak zwanych „aniołków” i często sprawia kłopoty w szkole. Nauczyciele pewnie podejrzewają, ze w domu żyje jakaś „patologia”, a Młody od urodzenia był trudny. Wybrzydzał na wszystko- jedzenie, ubranka, zabawki, kolegów. Nie ulegaliśmy z mężem jego zachciankom, ale widocznie zbyt rzadko rozmawialiśmy z nim o jego zachowaniu. Teraz, gdy ma siedem lat, jest nadal „trudny”. Próbujemy naprawiać błędy młodych rodziców, ale daje to niewielkie efekty. Ciągle coś synkowi nie smakuje, ubranie drapie albo ma kratkę w dziwnym kolorze, kolega nie daje się szturchać, a on by chciał go czasem poszarpać…Godziny rozmów i „prostowania” zachowań…
Sytuacja z dzieckiem zaczęła się poprawiać, gdy poszedł do szkoły. Większy reżim, regulaminy, zasady- zakazy i nakazy- uczą go innych zachowań. Mały respektuje je, bo granic nie wyznaczają rodzice, których w dzieciństwie sobie „wychował”, ale obca pani. Nową panią jednak zaczął uwielbiać. Teraz każde jej słowo jest święte. Słuchał się Pani we wszystkim. Prawie.
Pewnego dnia wrócił ze szkoły upłakany, aż czerwony od szlochów. Zapytany o powód rozpaczy odpowiedział pytaniem- „Co to znaczy infantylny?”. Zdziwiona spytałam, dlaczego o to pyta. rwącym się głosem opowiedział, że nie było dziś w szkole jego kolegi z ławki i chciał na jego miejscu usiąść inny chłopiec. Mój syn na to nie pozwolił, a wtedy pani powiedział, ze jest infantylny. Wyjaśniłam dziecku, ze źle zrobiło, bo zajmowaniu miejsc w klasie decyduje pani a poza tym nikt nie ma krzesła na własność jak ławki w kościele. Pani po prostu powiedziała, że syn jest dziecinny. Słowo „infantylny” pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego „dziecko’. Poprosiłam, żeby syn przeprosił kolegę i panią, bo jest naprawdę odpowiedzialnym i mądrym siedmiolatkiem. Odparł, że teraz rozumie i się poprawi.
Postanowiłam jednak porozmawiać też z wychowawczynią i poprosić, aby tłumaczyła dzieciom użyte obce określenia. Dla „małego człowieka” może to być wielki problem.

http://www.metasetagalareta.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here