Co to znaczy brutto?

Choć może wydawać się to nieco zaskakujące, sporo osób nie wie, co to znaczy brutto. Określenie to często pojawia się w związku z umowami, rachunkami, fakturami, zakupami, pracą, ale mimo to nie wszyscy potrafią je wytłumaczyć. Warto zwrócić uwagę, że termin ten ma różne znaczenia i stosowane jest przy wielu okazjach i sytuacjach.

Najpierw wyjaśnijmy, co to znaczy brutto w odniesieniu do finansów. Osoby zatrudnione wiedzą zapewne, że ich wynagrodzenie może być podane zarówno jako wartość brutto, jak i w netto. W pierwszym wypadku jest to po prostu pensja pełna, zawierająca wszystkie elementy, bez potrącenia kwot na różne świadczenia (np. ubezpieczenie zdrowotne), podatek itp. Wynagrodzenie netto to natomiast pieniądze zarobione „na czysto”, które trafiają bezpośrednio na konto pracownika.

Co to znaczy brutto w kontekście wartości towarów i usług? Jest to po prostu cena, obejmująca doliczony do wartości netto podatek VAT. Jest to zatem koszt ostateczny, który trzeba pokryć, chcąc coś kupić czy skorzystać z danej usługi. Nabywając towar, trzeba zatem zwracać uwagę na kwotę brutto, określający faktyczny koszt. Z kolei przy podpisywaniu umowy z pracodawcą zatrudnianego interesować powinna wartość netto, czyli rzeczywisty zarobek.

Poza kwestiami podatkowo-finansowymi warto również wspomnieć, co to znaczy brutto w odniesieniu do wagi. W takim wypadku jest to masa danego towaru, która obejmuje również jego opakowanie. Nabywając dany produkt np. w pudełku, producent podaje masę brutto, która oznacza całkowitą wagę. Jeśli określona jest masa netto, oznacza to, ile waży dany towar bez opakowania.

http://www.naszauroda.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here