Charakterystyka okien pasywnych

Podczas budowy domu i tworzenia kosztorysu – zarówno wstępnego, jak i tego dokładnego – zawsze bierze się pod uwagę oszczędności, jakie można uzyskać na niektórych elementach domu. Niestety są części domu, na których nie powinno się, a nawet nie można oszczędzać ze względu na rolę, jaką pełnią.

Zadanie okien pasywnych

Okna pasywne mają za zadanie utrzymać w domu jak najwięcej ciepła. Ich szczelność i wysokiej jakości wykonanie powinny zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz. Dodatkowo zamontowane na odpowiedniej ścianie okna nie tylko zapewniają zachowanie ciepła w środku, ale także dostarczanie go do domu w ilościach zapewniających komfort i przyjemną temperaturą wewnątrz murów. Jeżeli okno jest złe warto rozważyć na etapie projektu jego montaż po stronie południowej, lub chociaż zachodniej – ilość słońca pozwoli na wyłączanie ogrzewania przynajmniej w ciągu dnia.

Parametry okien pasywnych

Oprócz oczywistego użycia komponentów najwyższej jakości okna typu pasywnego posiadają zazwyczaj trzy szyby, albo są stworzone z trzech zespolonych ze sobą szyb precyzyjnie przyklejanych do ramy przy pomocy specjalistycznego kleju. Nie tylko szyby – mimo, że zajmują największą część okna i to przez nie wydawałoby się, ulatuje większość ciepła – ale także i ramy okienne są bardzo istotne w dobrze wykonanych, precyzyjnie dopasowanych do otworów okien. Rama okienna grubości przynajmniej 8 cm ma przynajmniej 5 komór, które jeszcze zwiększają ich energooszczędność.

Straty ciepła uciekającego przez okna pasywne są tak niewielkie również ze względu na to, że szyby pokryte są powłoką niskoemisyjną. Ten rodzaj okien może być wykonywany zarówno z ram PCV, jak i z drewna, ale pokrytych wtedy osłonką zewnętrzną z aluminium.

Okna zapewniające najwyższą możliwą oszczędność energii cieplnej mogą, tak samo jak okna standardowe, posiadać stylowy i modny wygląd. Jedno nie wyklucza drugiego, a to oznacza, że oprócz niezwykle funkcjonalnej konstrukcji i szeregu pozytywnych cech mogą też wyglądać naprawdę dobrze. Oprócz cech wizualnych istotne jest również to, że takie okna mogą posiadać systemy antywłamaniowe, więc właścicielom nie straszny będzie montaż okien o dużej powierzchni na parterze domu, gdzie takie okna, szczególnie przy wyjściu na taras lub bezpośrednio na ogród prezentują się najlepiej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here