Ile powtórzeń na masę?

Okres jesieni i zimy to czas, gdzie wielu zapaleńców siłowni i budowania wymarzonej sylwetki rozpoczyna cykl masowania. Budowanie masy mięśniowej wbrew pozorom nie jest takim łatwym zadaniem.

Szczególnie ektomorficy, a więc osoby o drobnej budowie ciała, muszą zaciekle walczyć o każdy dodatkowy kilogram. Zdecydowanie łatwiej budowanie masy idzie endomorfikom i mezomorfikom – tutaj genotyp jest wręcz idealny do pracy na siłowni. Duch ektomorfika zdecydowanie lepiej czuje się na bieżni i w sportach lekkoatletycznych aniżeli na siłowni dźwigając żelastwo. Jednak pogoń za kanonem piękna sprawia, że ektomorficy również chcą wyglądać bardziej męsko i decydują się na rozpoczęcie procesu budowania masy mięśniowej.

Poza dietą z nadwyżką kaloryczną niezbędne są oczywiście prawidłowe treningi. Tutaj pojawia się sporo kwestii spornych, ponieważ jak to często bywa w tematach siłowni – ilu ludzi tyle opinii. Odwiecznym pytaniem, które zadają sobie początkujący jest pytanie „ile powtórzeń na mase wykonywać?”. Według trenerów personalnych i weteranów siłowni, powinniśmy wykonywać mniej powtórzeń, ale z większym ciężarem. Dzięki temu spowodujemy uszkodzenie mięśni, które otrzymają informację o tym, że czas rozpocząć naprawianie uszkodzonych miejsc. Właśnie w ten sposób buduje się masę mięśniową. Powtórzeń nie powinno więc być dużo, ponieważ wtedy nie będziemy pracowali z maksymalnym ciężarem. Dopiero zastosowanie ciężaru, który umożliwia nam wykonanie maksymalnie ośmiu powtórzeń, sprawi, że zaczniemy pobudzać mięśnie do wzrostu.

Wbrew pozorom trening na siłowni nie powinien być długi i monotonny, ale krótki i intensywny. Jeśli chcemy obserwować spektakularne efekty podczas budowania masy mięśniowej, powinniśmy się tego trzymać. Wielu początkujących popełnia błąd i na masie wykonują nawet 12 powtórzeń, nie odczuwając w ogóle wizyty na siłowni. Tymczasem dobry trening to taki, który uniemożliwia na drugi dzień wstanie z łóżka. Zwykłe machanie ciężarami, które nie sprawiają nam problemu mija się z celem i efekty po takim treningu nie będą zadowalające.

http://www.przygotowany.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here