Mechatronika: zawód przyszłości?

Mechatronika to dziedzina nauki mająca najwięcej wspólnego z techniką i obsługą maszyn. Czy jest to zawód perspektywiczny? Czy warto w ogóle studiować ten kierunek i ile można zarobić po studiach?

Osoba zajmująca się mechatroniką powinna posiadać orientację w takich dziedzinach jak elektronika, informatyka oraz mechanika, gdyż jej praca będzie wiązała się z praktycznym zastosowaniem wiedzy z tych obszarów. W dużym skrócie jej główny cel wiąże się z obsługą maszyn oraz ich usprawnieniem. Aby zdobyć pracę, warto już podczas studiów interesować się zagadnieniami z pogranicza informatyki i mechaniki. Na pewno pomoże to w zdobyciu interesującej propozycji pracy. Równie ważna jest także wiedza teoretyczna, dlatego jak najbardziej wskazane jest przykładanie się do zajęć podczas studiów kierunkowych.

Główne zadania mechatronika skupiają się na obsłudze różnych urządzeń, które umożliwiają sterowanie innymi narzędziami. Mechatronik może więc znaleźć zatrudnienie jako pracownik hal produkcyjnych, co wiąże się z obsługą urządzeń służących do produkcji różnych towarów. Może pracować również w warsztatach samochodowych, hutach szkła, laboratoriach czy różnych zakładach produkcyjnych. Bardzo często jest to praca wiążąca się z wykonywaniem zadań w trudnych warunkach związanych z wydzielaniem promieniowaniem. Dzięki pracy mechatronika podległe mu urządzenia są w stanie prawidłowo działać, a dzięki temu wpływać na odpowiednie funkcjonowanie całego procesu zmierzającego do wyprodukowania w firmie określonego typu produktów.

Ile zarabia mechatronik? Stawki osoby parającej się tego typu pracą są bardzo zróżnicowane. Różnią się w zależności od miejsca pracy, jak również rejonu kraju, w którym jest wykonywana. Wyjściowa pensja początkującego mechatronika wynosi około 2,5 tysiąca złotych. Im więcej jednak doświadczenia zdobędzie, tym bardziej jego zarobki mogą wzrosnąć. Generalizując, można stwierdzić, że doświadczone osoby na stanowisku mechatronika otrzymują pensję w przedziale 4 – 5 tysięcy złotych. Warto uświadomić sobie, że tego typu praca jest w Polsce opłacalna, ponieważ wciąż poszukiwane są osoby o wykształceniu technicznym.

http://www.czasabsolwenta.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRuja u kota
Następny artykułNaprawa matrycy laptopa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here