Jeśli nie podoba nam się nasza sylwetka, uważamy, że możemy zrzucić kilka kilogramów przed sezonem wakacyjnym, możemy zdecydować się na zastosowanie specjalnej diety mogącej przynieść zadowalające efekty. Dobra dieta na odchudzanie powinna być dopasowana do naszych potrzeb.
Dobrze przygotowana dieta nie powinna być nastawiona na utratę kilogramów w jak najszybszym tempie. Takie diety przynoszą co prawda szybkie rezultaty, ale niestety w przeważającej części wypadków efekty te należy uznać za krótkoterminowe. Szybkie diety prowadzą w wielu przypadkach do zaburzeń metabolicznych. Powszechnym zjawiskiem jest też pojawienie się efektu jo-jo. Optymalna dieta powinna charakteryzować się rozsądnym działaniem. Realizowanie jej wymaga odpowiedniej dozy cierpliwości. Dobrze przygotowana dieta charakteryzuje się przede wszystkim powolnym tempem spalania tkanki tłuszczowej. Redukcja jest w ten sposób trwała, ponieważ organizm dostaje cenny czas do przystosowania się do zmian. Redukcja następująca w powolnym tempie nie zagraża organizmowi, nie naraża go na pojawienie się niedoborów składników odżywczych. Nie dochodzi wówczas do zaburzeń metabolicznych. W czasie stosowania bezpiecznej diety dobrze jest tracić maksymalnie 1 kg w skali tygodnia. Oznacza to, że miesięcznie warto jest tracić od 2 do 4 kg. Jeśli planujemy schudnąć ok 10 kg, to musimy brać pod uwagę, że ten proces będzie trwać około 3 miesięcy. Oczywiście, tempo chudnięcia jest uzależniona jeszcze od kilku innych czynników. Do nich należy zaliczyć na przykład wagę wyjściową. Dietetycy uważają, że spadek masy ciała nie powinien przekraczać 10 procent w skali roku.
Dobrze przygotowana dieta składa się z posiłków, które nie tylko powinny być sensownie przygotowane, ale również spożywane w odpowiednich oraz odstępach czasowych. Nieumiejętne rozplanowanie posiłków to jeden z podstawowych błędów popełnianych podczas odchudzania. Aby dieta przynosiła pożądany skutek, powinna składać się przynajmniej z czterech posiłków spożywanych każdego dnia. Pomiędzy nimi powinny pojawiać się odstępy czasowe. Najlepiej jest przystępować do nich co 3-4 godziny. Takie przerwy dają czas na spalanie kalorii przy jednoczesnym uniknięciu napadów głodów mocno doskwierających podczas przebywania na diecie.
Dieta na odchudzanie nie powinna być przez nas traktowana jako wielka rewolucja żywieniowa, ponieważ będzie to zbyt dużym szokiem dla organizmu, który do tej pory był przyzwyczajony do innego jadłospisu. Dieta powinna przejmować jednak ewolucyjny charakter. Zmiany do jadłospisu należy więc wprowadzać stopniowo, przyczyny nadwagi powinniśmy eliminować jeden po drugim. Zmiany w naszym sposobie żywienia powinniśmy wprowadzać zaczynając od tych najłatwiejszych do zrealizowania. To pozwoli nam lepiej przygotować się do wprowadzania bardziej zaawansowanych zmian, które być może zostaną w naszych nawykach żywieniowych na dłuższy czas, być może nawet na całe życie. W ten sposób wprowadzanie diety do naszego życia nie będzie dla nas tak dużym wstrząsem.