W jaki sposób zmienić myślenie i odnaleźć szczęście

Stres towarzyszy nam w życiu na każdym kroku. Łatwo mówi się niektórym osobom, aby odrzucić negatywne myślenie i skupić się wyłącznie na tym, co pozytywne. W rzeczywistości jednak stres może siać w naszym organizmie prawdziwe spustoszenie i wyniszczać nas od środka. Warto więc popracować nad sobą, aby nasze życie stało się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. W tym celu skupmy się nad zmianą czyjegoś myślenia, dzięki czemu odnajdziemy spokój oraz harmonię.

Co powoduje stres w naszym myśleniu?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób stres potrafi kontrolować nasze nastawienie do życia. Oto kilka podstawowych przykładów:

  • Stres powoduje, że postrzegamy niektóre zdarzenia w konkretny sposób, najczęściej nasze działania określamy wtedy jako katastrofę, z której ciężko nam będzie wybrnąć. Odczuwamy także rozczarowanie swoją osobą i czujemy, że zawiedliśmy samego siebie.
  • Stres kształtuje również nasz podświadomy sposób myślenia – odsuwamy od siebie wszystko to, co dobre i pozytywne, a nasz umysł zalewa fala negatywnych myśli. W ten sposób stajemy się pesymistami, którzy nie czerpią z życia żadnej radości i nie widzą nadziei w swojej przyszłości.
  • Odnosi się to także do naszego ogólnego nastawienia do świata – myśląc negatywnie, każda kwestia jest dla nas tragiczna, a szklanka zawsze będzie do połowy pusta, a nie pełna. Przeszkadzać nam będą współpracownicy, rodzina, ekspedientka w sklepie czy kierowcy komunikacji miejskiej.
  • Tutaj kształtuje się też nasze samopoczucie – podchodząc w ten sposób do życia, czujemy się ciągle smutni, źli, rozdrażnieni, co widać na kilometr, a w efekcie większość ludzi uznaje nas za dziwaków i odsuwa się od nas. Nie szukając nigdzie pomocy, zwykle popadamy w depresję, tracimy chęć do życia i nie chcemy od nikogo wsparcia.

Tak naprawdę wystarczy jedynie zmienić myślenie, aby nasze życie kompletnie się odmieniło w pasmo ciągłych sukcesów.

Spróbujmy nieco zwolnić

Każdego dnia zmagamy się z wieloma problemami i dylematami, które nie zawsze są łatwe do rozwiązania. Mając jednak z góry narzucone negatywne myślenie, możemy być przekonani, że nie osiągniemy sukcesu. Zaczynamy więc gonitwę myśli i tracimy nad nimi zupełnie kontrolę.

Władają nami liczne emocje, których nie jesteśmy w stanie opanować, a takie rzeczy jak refleksyjne myślenie nie mają szansy zaistnieć. Musimy więc opanować się i znaleźć wewnętrzny spokój, który umożliwi nam postępowanie w racjonalny i logiczny sposób.

Odnalezienie równowagi i harmonii może okazać się niezwykle proste – wystarczy aktywność fizyczna, kontakt z naturą, innymi ludźmi, pomoc bliskim, medytacja, relaksacyjna kąpiel, czy też zwykła chwila samotności. Każdy ma swój własny sposób na uspokojenie się, odrzucenie zbędnych emocji i skupienie się na tym, co najważniejsze. Istotne jednak by w takich momentach działać, a nie poddawać się i załamywać nad własnym losem.

Czy nasza sytuacja faktycznie jest tak tragiczna?

Często u osób negatywnie nastawionych okazuje się, że ich problemy są tak naprawdę błahe i wymagają prostych rozwiązań, jednak nie są one w stanie poradzić sobie nawet z nimi poprzez swoje podejście. Warto więc ochłonąć, poświęcić dłuższą chwilę na spędzenie jej w samotności i dokładną analizę naszych problemów.

Warto zacząć od samego początku, czyli: określić co jest problemem, skąd on się wziął, jak powinniśmy go rozwiązać i dlaczego nie potrafimy tego zrobić. Możemy zapisać wszystko na kartce, by łatwiej było nam uporządkować wszelkie niepozałatwiane sprawy. Dobrym sposobem jest też poproszenie bliskich o pomoc – taka osoba może spojrzeć na wszystko z dystansem i zaproponować liczne rozwiązania.

Zazwyczaj okazuje się wtedy, że nasze negatywne myśli przesłoniły nam logiczne myślenie i z góry zaczęliśmy zakładać, że z niczym sobie nie poradzimy. A wystarczyłoby spojrzeć na problemy z dystansem i bez emocji i okazuje się, że w krótkim czasie jesteśmy w stanie je wszystkie rozwiązać.

Skupmy się na poznaniu siebie i odnalezieniu wewnętrznego spokoju

Wiele osób nie skupia się na rozwoju osobistym i uważa, że nie da się już wejść na wyższy poziom. W rzeczywistości znamy jedynie małą część siebie, a taki rozwój może przynieść niekończące się korzyści w naszym życiu. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy udać się na podróż w głąb siebie: warsztaty, medytacja, lektury. Każdy powinien znaleźć źródło odpowiednie dla siebie, przez co uda się odnaleźć nasz wewnętrzny spokój.

Żyjąc w taki sposób, możemy zawsze podejść do każdego problemu z dystansem. Znamy swoją wartość, przez co doskonale wiemy, na co nas stać, co potrafimy i nie doprowadzimy więcej do sytuacji, w której coś lub ktoś będzie w stanie wytrącić nas z równowagi. Każdego dnia powinniśmy znaleźć choć odrobinę wolnego czasu tylko dla siebie i poświęcić go na przyjemności. W ten sposób dbamy o swoje wnętrze, zyskujemy spokój, harmonię i łatwiej jest nam komunikować się ze światem.

Widzimy wtedy, że negatywne myślenie jest dla nas bardzo destrukcyjne, a żyjąc w ten sposób, niszczymy tak naprawdę samego siebie. Więcej dystansu i rozwagi z pewnością uczyni nas szczęśliwymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here