U wielu rodzin jest tak, że nie każdy zwyczaj, który jest wpisany w tradycje Bożego Narodzenia jest ważny. Co ciekawe nie wszyscy praktykują różne zwyczaje. Jest to temat jednak dość drażliwy, ponieważ każdy człowiek jest inny i to jaki ma przekonania lub jakich tradycji przestrzega zależy tylko od niego samego .
Przeczytaj też: https://www.e-warsaw.pl/zwyczaje-zwiazane-z-bozym-narodzeniem/
Tradycja jako kwestia indywidualna
Polska jako kraj z tradycją posiada wiele zwyczajów, które są uzależnione nie tylko od regionu Polski, ale także od indywidualności każdej rodziny. To co dla nas jest priorytetowe dla innych może wydawać się całkowicie niepotrzebne i niepraktykowane. Są jednak takie zwyczaje, które goszczą w każdym domu bez względu na preferencje.
Zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem
Tradycja wręczania prezentów – jest to bez wątpienia ulubiony moment dla młodszych, nie dajmy się jednak zwariować. Święta to przede wszystkim czas, który możemy spędzić razem z rodziną. Prezenty jest to tylko dodatkowa opcja, która ma pokazać, że pamiętamy o naszych bliskich i są oni dla nas ważni. Pamiętajmy, że prezenty nie mają być luksusowe czy drogie. Liczy się sam gest, a także sposób w jaki obdarujemy daną osobę.
Sianko pod obrusem – nawiązuje ono do narodzin Jezusa Chrystusa, który na świat przyszedł w ubogiej szopce.
Kolędy – kto wyobraża sobie święta bez najpiękniejszych polskich kolęd? Budują one magiczny nastrój i nadają specjalnego klimatu. Bez nich Święta nie byłyby tak wspaniałe.
Dzielenie się opłatkiem – z języka łacińskiego oznacza dar ofiarny. Tradycja dzielenia się opłatkiem w czasie Wigilii i wypowiadanie życzeń jest nierozłącznym elementem wieczerzy wigilijnej. Dla innych jest to doskonały czas na wybaczenie lub przeproszenie, osoby, z którą jesteśmy w konflikcie.
12 potraw wigilijnych – jest to nieodłączna liczba dań, które muszą być obecne na wigilijnym stole. Spośród nich będą potrawy takie jak m.in karp, barszcz czerwony z uszkami, pierogi, kapusta z grzybami czy śledzie.